Külaplatsi renoveerimine

2011. aasta suvel toimus Juuru kihelkonnapäevade raames Karitsa küla päev, mille ettevalmistamise raames valmis Uuema talu valdustesse kuuluvale, Kaiu-Lau maantee äärsele platsile lipumast ja küla tutvustav infotahvel, koos puidust varikatuse, istumisala ja käiguteega.

Vaade tulevasele külaplatsile 2010. aastal. Taamal Karitsa karjamõisa hooned.
Vastvalminud külaplats 2011. aasta suvel

2019. aasta kevadel, lipumasti hooldamise käigus selgus, et puidust mast ei ole enam piisavalt turvaline ja vastupidav. Sama aasta detsembris Eestit räsinud torm lõhkus platsil asuva infotahvli puitkonstruktsioonid ja varikatuse, samuti osa istumisalast. Õnnekombel jäi lagunemise käigus kahjustamata infotahvli metallist trükitud osa, mida oli võimalik uute kandekonstruktsioonidega jätkuvalt edasi kasutada.

2020. aasta jaanuaris otsustas küla toimkond kompleksse tegevusena küla esindusplatsi, kui ühe kõige olulisema avaliku „maamärgi”, taastada, lipumast välja vahetada ning selleks võimalusel ka lisafinantseerimist otsida.

Tänavu jaanipäevaks oli külaplatsi renoveerimise esimene etapp uue lipumasti paigaldamise näol valminud. Külarahva selja taga paistavad infotahvli varikatuse ja istumisala “varemed”.

2020. aasta kevadel esitas külaselts Kohaliku omaalgatuse programm (KOP) kevadvooru rahataotluse külaplatsi renoveerimiseks ning sai positiivse vastuse.

Külaelanike poolt tehtud renoveerimistööd lõpetati suve lõpus ning esindusplats on saavutanud oma varasema funktsionaalsuse ja väljanägemise. Läbi uute kandekonstruktsioonide on uue elu saanud ka 10 aastat tagasi avaliku raha eest trükitud kaart, mis muidu kasutult seisma oleks jäänud. Uut kvaliteeti on loodud tugevamate ja kestvamate materjalide kasutamise läbi (infotahvel – kuumtsingitud ja pulbervärvitud metall, sügavimmutatud puit). Samas on püütud säilitada külaolustikku sobivat arhitektuurilist lahendust. Uus lipumast on valmistatud klaasplastist, mis on vastupidav ja lihtsalt hooldatav. Selle läbi saavad väärilise koha eksponeerimiseks ka küla sümboolikaga uued lipud, mis soetati 2019. aasta suvel MTÜ omavahenditest.

Lõpptulemusena on maanteeäärne plats taas pilkupüüdev ja esinduslik ning loob mulje Karitsa külast, kui kogukonnast, mis väärtustab oma elanikke, ajalugu ja identiteeti.

Kümme aastat hiljem – vaade renoveeritud külaplatsile. Taamal Karitsa karjamõisa uued hooned

Suur aitäh külameestele; Ain Roosmäe, Jaanus Vessart, Marek Mäekivi, Ainar Buht, Sulev Lambasaar ja Viljar Parm. Kiitus tublide meeste abikaasadele, kes hoolitsesid söödava ja joodava eest, sest nagu eesti vanasõnagi ütleb “tühi kott ei seisa püsti”.

Projekt on rahastatud kohaliku omaalgatuse programmist. Suured tänusõnad Lea Roosmäele ja Beata Vessartile, kes kirjutasid külatahvli renoveerimise projekti. Tänusõnad Rain Allikmäele, kes aitas meil teha keerukaid toiminguid Ehitisregistris.

Rubriigid: KOOSTATUD. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.